Från Broadway till Duvemåla

Philip Jalmelid är musikalartisten som stått på alla Sveriges stora musikalscener. Han har medverkat i världsberömda musikaler som Chess, Jesus Christ Superstar och Les Misérables. Men mest känd är han givetvis för sin hyllade tolkning av huvudrollen Daniel Daréus i Oscarsteaterns succéuppsättning av musikalen Så som i himmelen. 
 
I höst är han aktuell i den hyllade musikalshowen Från Broadway till Duvemåla som ger sig ut på Sverigeturné för nionde året i rad. 
 
Vad har du för förväntningar inför årets turné med Från Broadway till Duvemåla? 
– Det ska bli så roligt att få vältra sig i sina musikalfavoriter! Det är väldigt sällan man får sjunga så mycket musikal i en och samma föreställning, så det ska bli väldigt kul. 
 
Är det någon musikal du personligen verkligen skulle vilja ha med i årets föreställning? 
– Les Misérables! Det finns så otroligt mycket fantastisk och dramatisk musik i den musikalen. Den är otrolig. 
 
Vilken är din favoritmusikal? 
– Där måste jag säga Så som i himmelen. Den musikalen ligger självklart väldigt nära mig personligen efter att jag var med från början. Dessutom tycker jag om att den handlar om riktiga människor med problem som speglar en verklighet som många människor kan relatera till och känna igen sig i. Jag tror det var därför det blev en sån succé. För mig personligen är det jättesvårt, när man har varit med och gjort ett originalverk att inte känna väldigt starkt för det. 
Sedan var även omständigheterna runt produktionen fantastisk. Jag gillade hela ensemblen, jag gillade arbetsplatsen, mina chefer. Allt var bra. Lönen var till och med bra. (skratt) 
 
Vilken är din favoritlåt i en musikal? 
– Det där ändras hela tiden. Men just nu är jag väldigt förtjust i ”It All Fades Away” från Broarna i Madison County. Jag gillar countryinfluenserna i den. Det är inte så vanligt i musikaler. 
 
Varför tycker du man ska komma ut och titta på Från Broadway till Duvemåla 2025? 
– Älskar man musikaler är det här föreställningen man ska gå på. Det är så många bra låtar och hits ur fantastiska musikaler och det bjuds verkligen på något för alla. 
Sedan tycker jag att man ska komma och titta på årets Från Broadway till Duvemåla eftersom det kommer att bli den bästa upplagan av föreställningen någonsin! (skratt)